Jakie są najbardziej ekologiczne źródła energii?
- Aktualności, Ekologia
- October 18, 2023
Autorka: mgr Martyna Marlikowska
Wsparcie merytoryczne: dr inż. Krzysztof Bartczak
Spis treści
Jakie są rodzaje ekologicznych źródeł energii?
Mamy kilka źródeł, które już teraz wprowadzają istną rewolucję na globalnym rynku energetycznym – ekologiczne instalacje grzewcze i elektryczne napędzane energią odnawialną wyznaczają innowacyjny kierunek rozwoju energetyki z poszanowaniem środowiska naturalnego.
Energia wiatru
Turbiny wiatrowe, aby pozyskiwać energię elektryczną z wiatru stawiane są na lądach i morzach. Wiatraki można wykorzystać także do napędu pomp wodnych służących do nawadniania i osuszania pól uprawnych. Coraz więcej prywatnych inwestorów decyduje się także na swoje małe elektrownie wiatrowe. Ten rodzaj OZE jest tani w eksploatacji.
Energia wody
Elektrownie wodne wykorzystujące energię wód płynących lub opadającej wody to niezwykle efektywne źródło energii odnawialnej. Polska ma bardzo dobre warunki do rozwoju tego typu OZE. Gospodarstwa domowe położone w pobliżu zbiorników wodnych mogą także pozyskiwać energię, inwestując w taki rodzaj OZE.
Energia geotermalna
Energia geotermalna to także dobry kierunek pozyskiwania energii dla Polski i wielu innych krajów, których położenie gwarantuje dostęp do takich zasobów wód gruntowych. Gruntowa pompa ciepła w takich warunkach jest najlepszym rozwiązaniem. Islandia w pełni wykorzystuje swój potencjał, inwestując w energię geotermalną ze względu na liczne obszary geotermalne.
Energia aerotermalna
Energię aerotermalną, czyli powietrze ogrzane przez promienie słoneczne wykorzystują pompy ciepła powietrze-powietrze do ogrzewania lub schładzania pomieszczeń domowych.
Energia słoneczna
Popularne instalacje fotowoltaiczne instalowane do produkcji energii elektrycznej montowane są na dachach, gruncie, wodzie, polach uprawnych i pojazdach. Z energii słońca korzystają także kolektory słoneczne do produkcji energii cieplnej.
Bioenergia
Biomasa powstała z odpadów pochodzenia roślinnego i zwierzęcego lub z produkcji rolnej/leśnej przetwarzana jest na paliwa stałe, płynne i gazowe idealne do spalania – dzięki temu uzyskuje się ciepło lub energię elektryczną. Ważne, aby do produkcji biomasy używać istniejące odpady, a nie biokomponenty tworzone pod ten cel.
Jakie korzyści przynoszą nam odnawialne źródła energii?
Zalety OZE są nie do przecenienia. Dzięki nim:
- płacimy znacznie mniej za energię elektryczną,
- mamy ich pod dostatkiem – są niewyczerpywalne,
- nie emitujemy znaczącej ilości pyłów, gazów i metali ciężkich do atmosfery,
- możemy się spodziewać szybkiego zwrotu inwestycji (zazwyczaj w ciągu kilku lat),
- korzystamy z nich bezobsługowo (są w pełni bezpieczne i niemal bezawaryjne),
- mamy wydajne źródło energii elektrycznej,
- zyskujemy większą niezależność energetyczną,
- dostępne na rynku dopłaty do ekologicznego ogrzewania domu sprawiają, że stać na nie coraz więcej ludzi.
Jakie wyzwania stoją przed branżą OZE?
Odnawialne źródła energii elektrycznej mają także swoje wady. Są to:
- wysokie koszty inwestycji (które jednak w krótkim czasie się zwrócą; warto też uzyskać dotacje na ekologiczne ogrzewanie domu),
- problem z utylizacją turbin wiatrowych i paneli fotowoltaicznych (chociaż pojawiają się pomysły na ich wykorzystanie do innych celów),
- zależność od pogody,
- zajmowanie dużych terenów (agrofotowoltaika i fotowoltaika na wodzie poniekąd rozwiązują ten problem),
- niektóre aspekty OZE nie są w pełni ekologiczne, np. budowa zapory elektrowni wodnej.
Neutralność klimatyczna Europy do 2050 roku
Jak ekologicznie ogrzewać dom?
Każdy z nas chce mieć tanie, ekologiczne ogrzewanie. W momencie podejmowania decyzji mamy szansę przyczynić się do poprawy powietrza na świecie i ograniczenia skutków katastrofy klimatycznej. Ekologiczne instalacje grzewcze i prądotwórcze są według nas najsłuszniejszym wyborem. Ekologiczne ogrzewanie domu, takie jak pompa ciepła, połączone z fotowoltaiką i magazynem energii to idealny zestaw dla nowoczesnego domu.
Również ekologiczne źródła energii dla biznesu nabierają coraz większego znaczenia. Rewolucja energetyczna dotyczy nie tylko prywatnych inwestorów, ale także dużych firm, które chcą inwestować w prąd ekologiczny.