Przyszłość fotowoltaiki – innowacje, trendy i przewidywania
- Aktualności, Trendy w sprzedaży
- October 4, 2023
Autorka: mgr Martyna Marlikowska
Wsparcie merytoryczne: dr inż. Krzysztof Bartczak
Spis treści
Bifacial, czyli co?
Czym są moduły monokrystaliczne Full Black?
Panele słoneczne stworzone na bazie krzemu monokrystalicznego to alternatywa dla popularnych polikrystalicznych odpowiedników. Moduły monokrystaliczne Full Black to większa sprawność paneli, szczególnie w trudniejszych warunkach atmosferycznych, dłuższa żywotność, piękny design (zniewalająca czerń) oraz samooczyszczanie, ale też wciąż wyższa cena. Warto jednak zainwestować więcej, by jeszcze mniej płacić za energię elektryczną i to przez dłuższy czas niż w przypadku paneli polikrystalicznych.
BIPV - co to?
Jak zwiększyć wydajność fotowoltaiki poprzez zarządzanie energią?
Zwiększenie wydajności całej instalacji możliwe jest poprzez nowoczesne i wysoce zaawansowane technologicznie rozwiązania, takie jak: inteligentne mikroinwertery, inteligentne systemy zarządzania czy monitoring instalacji fotowoltaicznej w systemie IoT (Internet Rzeczy).
Dzięki komunikacji między sobą zarządzanie systemem fotowoltaicznym i wszystkimi elementami z nim związanymi samoistnie podnosi poziom autokonsumpcji. Mikrofalowniki to urządzenia pracujące dla każdego panelu osobno, dzięki czemu ich praca jest niezależna od reszty, a inteligentna optymalizacja w taki sposób kieruje energią, aby uzysk energii elektrycznej był jak największy.
Trackery fotowoltaiczne - jak to działa?
FPV - co to?
Skrót FPV (ang. floating photovoltaics) to pływająca instalacja fotowoltaiczna, czyli fotowoltaika na wodzie. Niesie ona za sobą wiele korzyści względem fotowoltaiki na gruncie – uzyski energii elektrycznej są większe, czyszczenie mniej konieczne, a chłodzenie na najwyższym poziomie. Zbiornik wody także odnosi korzyść, m.in. stopień parowania wody zmniejsza się. Krajem mocno zaangażowanym w tego typu instalację fotowoltaiczną na wodzie są Chiny.
Co oznacza APV?
Cała Azja doceniła zalety APV, czyli agrofotowoltaiki, która łączy dwie kluczowe role. Fotowoltaika rolnicza to pola uprawne zadaszone konstrukcją z modułami słonecznymi – w ten sposób chronione przed zbyt wysokim nasłonecznieniem i innymi trudnymi warunkami atmosferycznymi. W między czasie do całego obiektu dostarczana jest energia elektryczna z odnawialnego źródła energii przydatna przy prowadzeniu prac w kontekście produkcji żywności.
VIPV - co to?
VIPV to fotowoltaika zintegrowana z pojazdem, a jeszcze dosadniej – pojazdy fotowoltaiczne. Wyobraźcie sobie moduł fotowoltaiczny wbudowany w dach samochodu elektrycznego – zupełnie samowystarczalny, prawda? Zmiany w transporcie czekają nie tylko samochody osobowe, ale również takie środki transportu jak: tramwaje i pociągi.
Na czym polega technologia thin-film?
Thin-film to inaczej panele cienkowarstwowe, które charakteryzują się elastycznością i możliwością dopasowania się do dowolnej konstrukcji lub budowli, w której standardowe panele słoneczne nie dadzą należytych efektów. W ich przypadku krzem zastąpiony jest innymi pierwiastkami, dzięki czemu mają one swoje wyjątkowe właściwości. Prowadzone badania w tej technologii fotowoltaicznej wykazują większą efektywność thin-film w trudnych warunkach pogodowych, jednak na ostateczne wyniki jeszcze trzeba poczekać.
Czym są panele perowskitowe?
To moduły fotowoltaiczne stworzone z perowskitu – znacznie tańszego minerału niż krzem. Obiecującą technologię produkcji z zastosowaniem druku atramentowego stworzyła Olga Malinkiewicz – polska fizyczka, która jest w trakcie komercjalizacji swojego odkrycia. Jej drukowane, ultracienkie i wydajne panele można umieścić na każdej powierzchni i w dowolnym kształcie.
Czym jest kropka kwantowa i czy zmieni rynek fotowoltaiki?
Kropka kwantowa nazywana czasem sztucznym atomem jest półprzewodnikiem o bardzo małych rozmiarach. Była przedmiotem badań już w latach 70-tych XX w. Jej potencjał został teraz dostrzeżony w branży fotowoltaicznej. Polska firma ML System opracowała szybę z aktywną powłoką kwantową dzięki czemu w niedalekiej przyszłości będziemy mieli możliwość wyposażenia naszych domów w okna fotowoltaiczne. Z wyglądu nie będą różnić się niczym od zwykłych okien z wyjątkiem technologii tworzenia przeszklenia pokrytego powłoką kwantową. Okna fotowoltaiczne wyprodukują dla nas darmową energię elektryczną.
Czym jest sprzedaż fotowoltaiki na skalę komercyjną?
W związku z ogromnym potencjałem odnawialnych źródeł energii rozwija się także sprzedaż ukierunkowana na klienta komercyjnego i przemysłowego. Sprzedaż fotowoltaiki klientom biznesowym różni się swoimi prawami od sprzedaży fotowoltaiki odbiorcom indywidualnym. Profesjonalni handlowcy, którzy potrafią zebrać właściwy wywiad z klientem komercyjnym i przedstawić dopasowaną ofertę sprzedażową są na wagę złota. Wyspecjalizowanie się w tej niszy to naturalny trend, który będziemy obserwować w branży.
Jakie rozwiązania IT dla fotowoltaiki oferuje rynek?
Coraz większa konkurencja wśród firm oferujących instalacje fotowoltaiczne sprawia, że konieczne stają się rozwiązania optymalizujące pracę handlowców, ułatwiające proces sprzedaży, podejmowanie decyzji i zbieranie danych. Na rynku międzynarodowym dostępne są nieliczne oprogramowania do sprzedaży fotowoltaiki lub innych OZE. Polski start-up EasyOZE skończył prace nad dostosowaną do potrzeb handlowców platformą do sprzedaży instalacji fotowoltaicznych. Solares PRO jest już dostępny w sprzedaży w formie abonamentów. Narzędzie powinno znacząco poprawić komfort pracy w firmach fotowoltaicznych.
Fotowoltaika - trendy w rewolucji energetycznej
Jak widać, sporo się dzieje – najnowsze trendy w fotowoltaice, chociażby takie jak integracja paneli fotowoltaicznych z materiałami budowlanymi, pokazują, że branża nie spoczywa na laurach. Ogromny potencjał w rozwoju odnawialnych źródeł energii zatacza coraz szersze kręgi. W wielu krajach na świecie widać dynamiczny rozkwit. Wpływ na to mają nie tylko elity polityczne, ogólnokrajowe dofinansowania do fotowoltaiki czy modernizacja sieci energetycznej, ale także chęć i świadoma inwestycja pojedynczej osoby w odnawialne źródła energii.