Zachwycająca oferta fotowoltaiki – wpływ kolorów na jej odbiór przez klienta
- Aktualności, Trendy w sprzedaży
- November 25, 2023
Autorka: mgr Martyna Marlikowska
Wsparcie merytoryczne: dr inż. Krzysztof Bartczak
Spis treści
Wpływ kolorów na odbiór oferty
Zacznijmy od kilku danych. Informacje z zewnątrz odbieramy w 80% za pomocą wzroku. Klienci w ciągu 1,5 minuty podświadomie oceniają produkt, a 65% z nich uważa kolor za kluczowy w swojej opinii. Co więcej, klient nieświadomie podejmuje decyzję o zakupie w 90% ze względu na kolor produktu!
Czy to działa nawet w branży fotowoltaicznej przy wyspecjalizowanym produkcie, gdzie największe znaczenie ma merytoryczność? Oczywiście! Atrakcyjna oferta na fotowoltaikę lub taka mniej dopracowana, którą otrzyma klient także robi na nim “jakieś” wrażenie bez względu na merytoryczną zawartość i wycenę. Aby to “jakieś” było pozytywne i korelowało z wartościami naszej firmy, musimy dobrać kolory w sposób przemyślany. Jasne jest, że niechlujna i nieatrakcyjna oferta fotowoltaiki w przepięknych barwach nie ma szans na sukces, ale gdy połączymy obie te kwestie, mamy szansę na skuteczność bliską 100%. Warto poznać tajniki psychologii kolorów i wykorzystywać tę wiedzę w swoim biznesie.
Chcesz wiedzieć, jak przygotować profesjonalną i merytoryczną ofertę fotowoltaiki? Czego nie może w niej zabraknąć i o czym trzeba pamiętać? Zajrzyj do naszego artykułu: Co powinna zawierać oferta sprzedażowa fotowoltaiki?
Jakie barwy firmowe wybrać? Kolorystyka logo, produktów i ofert Twojej firmy
Zaczynamy od określenia wartości naszej firmy i tego, w jaki sposób chcemy być odbierani. Następnie odnosimy się do teorii barw i badamy, w jaki sposób dane kolory oddziałują na ludzi (poniżej opisane wszystkie kolory warte uwagi). Następnie tworzymy logo i inne komponenty, aby na koniec przetestować ich oddziaływanie na ludzi najlepiej niezwiązanych z branżą.
Jeśli jesteśmy firmą fotowoltaiczną, która stawia na ekologiczne rozwiązania, dominującym kolorem może być zielony. To jednak nie wystarczy. Gdyby wszystkie firmy fotowoltaiczne wpadły na ten sam pomysł, byłoby dość… monotonnie i z pewnością nie wyróżniałyby się na tle konkurencji. Tu potrzebna jest także wiedza dotycząca łączenia kolorów. Na sam koniec warto przeprowadzić test odbioru oferty. Z czasem warto też eksperymentować i wprowadzać dodatkowe niewielkie zmiany kolorystyczne, które mogą zwiększyć konwersję. Pamiętaj, czasem mały niuans robi wielką robotę, jak np. czerwony kolor w minimalistycznym wydaniu potrafi zwiększyć konwersję i kilkanaście procent!
Kolory wpływają na nasze emocje, myśli i zachowania – w ostateczności kupimy coś albo nie. To co widzimy oddziałuje na nas, ale na każdego w trochę inny sposób ze względu na indywidualne doświadczenia, kulturę, wychowanie czy gust. Jednak da się ten odbiór sprowadzić do wspólnego mianownika.
Jakie funkcje pełnią kolory w sprzedaży i marketingu?
W pierwszej kolejności to kolor oferty czy opakowania przyciąga wzrok i wywołuje konkretne wrażenie lub też nie. Badania wskazują, że ten “pierwszy rzut oka” na produkt może przybliżyć nas do konkretnej decyzji zakupowej. Warto dopracowywać i badać graficzne efekty swojej pracy, konfrontując je z opinią innych – funkcja estetyczna jest pierwszym bodźcem zakupowym. Kolejną funkcją zastosowania barw jest funkcja informacyjna. Odpowiednio zaznaczony kolorem tekst i dopasowane tło wpływają na kolejność komunikatów, które wychwyci klient. Dodatkowo całość musi tworzyć spójną kompozycję i korelować z charakterem produktu.
Istnieje także funkcja emocjonalna kolorów – odpowiednie łączenia wywołają miłe wspomnienia, ciepło w trzewiach, uniwersalne skojarzenie, a następnie określone działanie. Pamiętajmy jednak, że nie jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkiego. Nawet statystycznie najatrakcyjniejsze połączenie kolorów może nie być odpowiednie dla innej, której skojarzy się negatywnie. Znajomość psychologii kolorów oraz odpowiednie zaprezentowanie graficzne ma zainteresować jak największą ilość klientów, a nie wszystkich.
Przyjrzyjmy się teraz konkretnym barwom i poznajmy znaczenie kolorów w psychologii.
Kolor zielony – jak na nas działa?
Z pewnością przywraca równowagę, obniża poziom stresu, uspokaja wzrok, przybliża ku naturze, koi, harmonizuje, łagodzi, daje nadzieję, wzmaga kreatywność, buduje zaufanie i wiarygodność, nadaje świeżości, a także świadczy o bogactwie. Niczym tabletka ma działanie uspokajające. Ciemna zieleń symbolizuje również szczęście.
Świetnie sprawdza się w produktach ekologicznych, aktywności i promocji zdrowia, ale też w uniwersalnych produktach jako kolor dodatkowy. W przypadku fotowoltaiki to bardzo dobry wybór.
Kolor czerwony – jak na nas wpływa?
Czerwień – jej intensywność przyciąga wzrok. To pasja, miłość, namiętność, siła, adrenalina i ogień, ale także nienawiść, krew, ostrzeżenie i niebezpieczeństwo. Wzbudza skrajne emocje. Czerwienią możemy pokazać także nasze zdecydowanie i charakter, witalność i piękno oraz… uśmiech fortuny.
Nadmiar nie jest tu wskazany, szybko zmęczy wzrok i wywoła agresję. Lepiej potraktować ten kolor jako dodatek lub gdy chcemy mocno zaznaczyć konieczność wykonania jakiegoś działania – wykorzystaj czerwień do poinformowania o jakieś okazji lub promocji.
Kolor niebieski – jak na nas oddziałuje?
Niebieski wzbudza zaufanie, świadczy o opanowaniu, stabilizacji, czystości, chęci nawiązania relacji i bezpieczeństwie. To także kolor profesjonalizmu i solidności. Bije z niego mądrość i szczera prawda. Branża biznesu i finansów nie stroni od tego koloru z wiadomych przyczyn. Podobno jest to kolor najbardziej lubiany przez ludzi. P.S. Zgadnij dlaczego nie jest rekomendowany do promocji produktów spożywczych.
Kolor żółty – jak działa?
Słoneczny, radosny, wakacyjny, młodzieńczy i optymistyczny, ale też ostrzegający i wyróżniający spośród reszty. Żółty generalnie wywołuje pozytywne emocje, pobudza apetyt, ciekawość, ale też wprowadza nutę niepokoju, a czasem nawet zahaczy o arogancję. Należy wyczuć, w jakich kontekstach można go użyć. Z pewnością dobrym pomysłem będzie zwrócenie w ten sposób uwagi na niższą cenę, promocję lub wyróżnienie unikatowej cechy.
Co oznacza kolor czarny?
Czerń to oficjalność, elegancja, władza, prestiż i luksus, klasyka, ponadczasowość i minimalizm. Czerń kojarzy się także z mroczniejszą stroną podszytą negatywizmem, ale w marketingu nie jest tak odbierana, wyłączając z tego biznes pogrzebowy, rzecz jasna.
Biel – znaczenie i odbiór
To uniwersalne tło dla reszty przyjaciół z palety kolorów. Możemy mówić o delikatności, niewinności i czystości bieli. Nadaje lekkości i rozjaśnia. Jest estetyczna, czytelna, profesjonalna w minimalistyczny sposób.
Jak oddziałuje kolor pomarańczowy?
Pomarańcz pospiesza i skłania do podjęcia szybkiej decyzji, czasem pod wpływem impulsu. Jest w nim też coś energetycznego i młodzieńczego. Pomarańczowe odcienie mogą kojarzyć się z taniością lub obniżeniem autorytetu, ale w połączeniu z innymi kolorami, np. bielą i czernią, sprawią, że całość można nazwać minimalistyczną elegancją a pomarańcz w tej kompozycji – stymulantem. Ciepłe odcienie pomarańczowego świadczą o przyjaznym nastawieniu i otwartości na innych. Ten kolor skutecznie przyciąga uwagę, choć na kobiety, jak się okazuje, może oddziaływać zniechęcająco.
Kolor fioletowy i jego działanie
Intryguje i skłania do wyjścia poza schematy, rozbudza wyobraźnię, otwiera nowe horyzonty, uduchowia, a niekiedy wzbudza niepokój. Ma w sobie nutę szlachetności, bogactwa i tajemnicy. Przyciąga uwagę i skłania do myślenia, że produkt jest unikatowy. Jednak według badań mężczyzn zniechęca bardziej niż zachwyca.
Kolor brązowy i jego wpływ
Ten kolor nie znalazł uznania i rekomenduje się, by nie dominował w ofertach czy reklamach. Jako, że kojarzy się z jedzeniem i słodyczą, to jedynie w przypadku takich produktów może znaleźć swoje uznanie. Naturalne odcienie brązu zaś mogą sprawdzić się w produktach typu eko. Okazuje się, że zarówno kobiety, jak i mężczyźni nie przepadają za brązami. Czyżby Ryszard Rynkowski kłamał, że “dziewczyny lubią brąz”? 😉
Kolor złoty
Odrobina luksusu nie zaszkodzi i ta zasada działa także z kolorem złotym, który doda blasku i wytworności. W połączeniu z czernią, bielą, czerwienią i zielenią wyostrza zmysły i kusi obfitością łask.
Kolor szary
Odcienie szarości nie wywołują emocji, warto ich jednak używać w połączeniu z innymi barwami dla nadania wielowymiarowości i lekkości. W konstelacji z czernią i bielą sprawią wrażenie luksusu.
Łączenie kolorów i kilka zasad
Jeden kolor użyty w całej ofercie? To się już nie może zdarzyć. Jak w takim razie wkomponować kolory w naszą ofertę?
- Warto łączyć kontrastujące ze sobą barwy, posługując się kołem kolorów i dążąc do komplementarności. Wtedy mamy pewność, że przekaz będzie optymalny i przejrzysty, np. czarny i biały, fioletowy i żółty, zielony i czerwony lub błękitny z pomarańczowym.
- Sprzedawaj i wzywaj do działania kolorami jaskrawymi, intensywnymi i ciepłymi, takimi jak: żółty, czerwony, pomarańczowy, zielony, a unikaj ciemniejszych odcieni, takich jak: czerń, ciemna szarość, brąz czy fiolet, które możesz wykorzystać do komunikatów standardowych.
- Pamiętaj o równowadze kolorystycznej przy łączeniu barw.
- Dodatek złota czy srebra doda blasku i wrażenia luksusu.
Kolory a grupa docelowa
Wybierając kolory zamieszczane w ofercie zweryfikuj, kto będzie jej odbiorcą. Okazuje się, że kobiety nie przepadają za pomarańczowym i szarym, a mężczyźni stronią od fioletu. Dominacja brązu nie jest preferowana przez obie płcie. Kobiety lubią błękity, zielenie i fiolety oraz jaśniejsze odcienie, natomiast mężczyźni te ciemniejsze – najbardziej niebieski, zielony i czarny. Intensywne barwy pasują bardziej do młodych odbiorców, stonowane zaś do starszych. Kontekst kulturowy ma tu niebagatelne znaczenie i to, że w danym kraju króluje dany kolor nie oznacza, że w innym jest podobnie.
Fotowoltaika - porównanie ofert a personalizacja
Czy kolor może wpłynąć na decyzję zakupową?
Czy zatem wpływ barw na decyzje zakupowe ma miejsce za każdym razem? Owszem, i bądźmy tego zawsze świadomi. Psychologiczne znaczenie kolorów ma wielki wpływ na nas wszystkich. Nie zawsze chodzi też o konkretny kolor – odpowiednim połączeniem lub intensywnym kolorem także oddziałujemy. Ta oferta, która uruchomi w kliencie pozytywne odczucia i jednocześnie będzie merytoryczna, ma największe szanse zostać przyjęta.