Solares PRO Blog

Co powinna zawierać oferta sprzedażowa fotowoltaiki? 9 elementów kluczowych i opcjonalnych

Autorka: mgr Martyna Marlikowska
Wsparcie merytoryczne: dr inż. Krzysztof Bartczak

Jak przygotować ofertę fotowoltaiki, aby była merytoryczna, kompletna i profesjonalna? Jakie elementy podstawowe i dodatkowe powinna zawierać oraz czym się wyróżnić na tle konkurencji? Spróbujmy przyjrzeć się bliżej zasadom, które wydają się nam kluczowe. Nasz artykuł dotyczy stworzenia oferty fotowoltaiki, jednak meritum w niej przedstawione może dotyczyć także innych produktów i branż.
Spis treści

Sposób na ofertę fotowoltaiczną - czego oczekuje klient?

Zacznijmy od tego, że fotowoltaika jest produktem specjalistycznym i wartościowym. Klient oczekuje wysokiej jakości produktu, a oferta jest tego jednym z pierwszych dowodów. Widoczny brak zaangażowania w przygotowaniu oferty, błędy lub brak spójności mogą świadczyć o braku rzetelności także w innych kwestiach, zatem dobrze skonstruowana oferta powinna być priorytetem dla profesjonalnych firm fotowoltaicznych. Nie ma tu miejsca na fuszerkę, podobnie jak w przypadku montażu czy obsługi posprzedażowej.

Oferta fotowoltaiki - co powinna zawierać i jakich informacji nie może zabraknąć? (9 elementów podstawowych)

Poniższe elementy to trzon, jaki powinien budować merytorycznie przygotowaną ofertę fotowoltaiki:

  1. Dane handlowca i firmy oraz możliwości kontaktu (telefony, adresy e-mailowe, dane firmy i jej opis wraz ze zdjęciami dotychczasowych realizacji).
  2. Logotyp firmowy i hasło przewodnie.
  3. Dane klienta – do kogo oferta jest kierowana.
  4. Zdjęcia miejsca, w którym ma zostać wykonana usługa montażu fotowoltaiki oraz informacje z wizji lokalnej.
  5. Precyzyjna moc instalacji obliczona na podstawie danych podanych przez klienta oraz wizji lokalnej.
  6. Nazwy, ilość i zdjęcia komponentów składających się na sugerowaną instalację fotowoltaiczną (moduły, inwerter, magazyn energii, optymalizator, konstrukcja, przewody i inn.) wraz z opisem i specyfikacją techniczną.
  7. Roczna produkcja energii elektrycznej obliczona dla klienta oraz poziom nasłonecznienia w jego lokalizacji.
  8. Wycena instalacji OZE z montażem oraz dofinansowaniem wedle aktualnych programów dotacyjnych.
  9. Informacje o gwarancji produktów i jej zakresie (dot. takich elementów jak: panele fotowoltaiczne czy moduły fotowoltaiczne, inwerter, okablowanie, zewnętrzne moduły Wi-Fi, zabezpieczenia i konstrukcja, ale też montaż paneli fotowoltaicznych).

oferta fotowoltaiki

Co opcjonalnie może zawierać oferta sprzedażowa fotowoltaiki? (9 elementów dodatkowych)

Podstawowe elementy oferty handlowej dot. fotowoltaiki mogą nie wystarczyć. Warto klienta zaskoczyć dodatkowymi korzyściami i informacjami, które rozwieją jego nie do końca sprecyzowane lub nazwane wątpliwości. Postaraj się umieścić:

  1. Realne korzyści z instalacji OZE, w tym ekologiczne korzyści oraz opłacalność inwestycji w kontekście co najmniej 50% obniżenia rachunków za energię elektryczną.
  2. Zasady dot. zwiększania autokonsumpcji.
  3. Możliwości dofinansowania, kredytu i leasingu.
  4. Wstępny projekt instalacji fotowoltaicznej.
  5. Rabat firmowy.
  6. Informacje o korzyściach dodatkowych i bonusach.
  7. Opis dalszych kroków dot. współpracy po podpisaniu umowy, w tym ubiegania się o dofinansowanie oraz obsługi posprzedażowej, np. spis zagadnień z jakimi można się do nas zwrócić już po rozpoczęciu użytkowania. Warto klienta też zapewnić o możliwościach rozwiązywania problemów na bieżąco poprzez zgłoszenia telefoniczne lub e-mailowe.
  8. Opis własnej firmy, jej działalności, zasad, jakimi się kierujemy oraz przedstawienie dotychczasowych realizacji lub opinii klientów.
  9. Spis wymagań formalnych, jakie musi spełnić prosument.

Fotowoltaika - porównanie ofert. Czy oferta z najniższą ceną zawsze wygrywa?

Okazuje się, że nie tak często, jak nam się wydaje, klient wybiera ofertę z najniższą ceną. Prędzej wybierze droższą opcję, która w jego oczach obniża do minimum ponoszone przez niego ryzyko zakupowe. Poczucie bezpieczeństwa w doborze firmy może okazać się kluczowe. To oznacza, że w przypadku firm fotowoltaicznych warto przedstawiać swoje dotychczasowe realizacje i realne opinie zadowolonych klientów. Dobrym pomysłem jest wprowadzenie stałego systemu zbierania opinii i referencji, aby następnie je odpowiednio prezentować. Ponadto bardzo istotne jest budowanie trwałych relacji z klientami – im regularniej i ciekawiej przypomnisz o sobie, tym lepiej.

W zależności od branży warto także dołączyć do oferty próbki, demo lub wytłuścić w ofercie informacje o osobistym doradcy czy gwarancji zwrotu poniesionych kosztów. Niech to będzie zapisane i podkreślone. Nie strońmy także od wszelkiego rodzaju bonusów i czasowych “ekstra okazji”, które przyspieszają decyzje zakupowe.

Czy kolor może wpłynąć na decyzję zakupową?

Oferta to nie tylko treść, ale także grafika i dobór odpowiednich barw (czytaj więcej w artykule Zachwycająca oferta fotowoltaiki – wpływ kolorów na jej odbiór przez klienta). Nie każdy poradzi sobie z odpowiednim rozmieszczeniem, kompozycją i kolorystyką, dlatego warto posłużyć się wiedzą sprawdzonego grafika lub narzędziem do projektowania ofert fotowoltaiki, np. Solares PRO.

Oferta na fotowoltaikę - którą wybierze klient?

Wiemy już, co musi zawierać oferta handlowa. Jak widać, niekoniecznie najniższa cena ma tu kluczowe znaczenie. W branży fotowoltaicznej najważniejszym aspektem jest obniżenie ryzyka zakupowego – instalacja fotowoltaiczna, montaż instalacji fotowoltaicznej i wszystkie dodatkowe komponenty to inwestycja wymagająca wysokich nakładów finansowych. W celu obniżenia ryzyka zakupowego należy przemyśleć strategię obniżenia go za pomocą środków opisanych w tym artykule.

oferta fotowoltaiki w kilka minut

Jak stworzyć ofertę na fotowoltaikę? Czy istnieje program do tworzenia ofert fotowoltaiki?

Wciąż masz wątpliwości, jak skonstruować kompletną propozycję i co musi zawierać oferta sprzedażowa? Na rynku już pojawiła się platforma do sprzedaży fotowoltaiki i ofertowania – Solares PRO, dzięki której handlowiec może wyliczyć cenę i moc instalacji OZE, ale także wygenerować w kilka minut innowacyjną ofertę na fotowoltaikę. Instalacje fotowoltaiczne to produkt wyspecjalizowany i warto zaufać tym, którzy wiedzą, jak powinien wyglądać ten proces i sama oferta sprzedaży fotowoltaiki – elementy podstawowe i opcjonalne.